Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförvaltningen i Bodens Kommun inbjuder er härmed att lämna anbud på Ramavtal Tekniska konsulttjänster - miljökonsekvensbeskrivningar.
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom kompetensområdet miljökonsekvensbeskrivningar.
Uppdragen är av standardkaraktär och av olika storleksordningar samt svårighetsgrad. Krav på att kunna genomföra beskrivningar och utredningar inom området. Skriva hållbarhetsbedömningar över nämnda uppdrag med beskrivningar av de miljömässiga, sociala och ekonomiska konsekvenserna för förslaget. Uppdraget omfattar att upprätta miljökonsekvensbeskrivning och uppfylla innehållskraven på MKB enligt miljöbalken och därtill tillhörande föreskrifter och förordningar. Även utredningar och beskrivningar som behövs för att upprätta en miljökonsekvensbeskrivning kan ingå i uppdraget etc.
Beställaren har för avsikt att teckna ramavtal med flera leverantörer med rangordning av särskild fördelningsnyckel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90711400 Tjänster med avseende på miljökonsekvensbedömning (MKB) utom för byggprojekt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen