340462-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Hallstahammar: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: KS 183/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till tecknande av ramavtal för sedvanlig företagshälsa.
Anbudsgivaren ska ha ingående kännedom om tjänster inom företagshälsovård och vara väl insatt i och arbeta i enlighet med de lagar, föreskrifter och förordningar som gäller för verksamhetsområdet.
Anbudsgivaren ska under avtalsperioden följa och hålla sig à jour med de mål och riktlinjer som följer av lagstiftning och de föreskrifter som gäller för verksamheten. Anbudsgivaren ska vara godkänd anordnare hos Försäkringskassan. För att vara godkänd av Försäkringskassan ska anbudsgivaren:
Kunna initiera lämpliga medicinska, rehabiliterande och arbetsanpassande åtgärder som är sådana som en arbetsgivare ska svara för enligt Arbetsmiljölagen (1977:1160) och Arbetsmiljöverkets föreskrifter och 30 kap. Socialförsäkringsbalken.Ha tillgång till samlad kompetens inom medicin och rehabilitering samt beteendevetenskap.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsinbjudan
Hallstahammars kommun tillsammans med Strömsholms Kanalaktiebolag bjuder härmed in till anbudsgivning avseende upphandling av Företagshälsovård i enlighet med förutsättningar och krav angivna i detta upphandlingsdokument samt bifogade formulär/bilagor.
Generella krav
Lagstiftning, och Försäkringskassan
Anbudsgivaren ska under avtalsperioden följa och hålla sig à jour med de mål och riktlinjer som följer av lagstiftning och de föreskrifter som gäller för verksamheten.
Anbudsgivaren ska vara godkänd anordnare hos Försäkringskassan. För att vara godkänd av Försäkringskassan ska anbudsgivaren:
Kunna initiera lämpliga medicinska, rehabiliterande och arbetsanpassande åtgärder som är sådana som en arbetsgivare ska svara för enligt Arbetsmiljölagen (1977:1160) och Arbetsmiljöverkets föreskrifter och 30 kap. Socialförsäkringsbalken.
Ha tillgång till samlad kompetens inom medicin och rehabilitering samt beteendevetenskap.