340473-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arkitekttjänster
Referensnummer: ÅM2022-1375
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Åklagarmyndigheten avser att upphandla kompletta arkitekttjänster. I det kan bland annat ingå leverans av idéskisser, projektering, konstruktionsritningar, tekniska beskrivningar, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Åklagarmyndigheten avser att upphandla kompletta arkitekttjänster. I det kan bland annat ingå leverans av idéskisser, projektering, konstruktionsritningar, tekniska beskrivningar, m.m.
Inbjudan
Åklagarmyndigheten bjuder in anbudssökande om deltagande i upphandlingen av arkitekttjänster. Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande i enlighet med Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingen sker i två (2) steg genom selektivt förfarande (Kap 6, §3 LOU). Detta innebär att alla leverantörer kan ansöka om att lämna anbud, men endast anbudssökande som efter urval bjuds in av upphandlande myndighet får lämna ett anbud.
Åklagarmyndigheten avser att upphandla kompletta arkitekttjänster enligt de förutsättningar och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument. I det kan bland annat ingå leverans av idéskisser, projektering, konstruktionsritningar, tekniska beskrivningar, m.m. Uppdragen rör samtliga kammare i landet samt huvudkontoret i Stockholm och ställer krav på yteffektivitet, flexibilitet och digitala arbetssätt.
Med ramavtalet som grund kommer avrop att göras för varje enskilt uppdrag, då också uppdragets omfattning preciseras närmare.Åklagarmyndigheten uppskattar antalet timmar till ungefär 400 timmar per år.Beställaren ger inte någon garanti gällande volym men kvantiteten som maximalt kan komma att avropas på ramavtalet är 2,5 miljoner.Åklagarmyndigheten garanterar inga volymer under avtalsperioden, som beror på förekomsten av ombyggnadsprojekt utifrån ett hyresgästsperspektiv då Åklagarmyndigheten ej äger fastigheter. Uppdragen kan exempelvis bestå av inplaceringsskisser, anpassningsförslag och visualiseringar av hyresgästanpassningar. Vidare kan framtagande av gestaltningskoncept och inredningsrådgivning förekomma.
ABK09 kommer även att gälla i denna upphandling/avtal enligt föreskrifter i upphandlingsunderlaget.
Avtalsperiod
Preliminär avtalsstart för avtalet är oktober 2022. Avtalet ska gälla i ett (1) år med möjlig förlängning om 1+1+1 år. Avtalsperioden kan som längst uppgå till totalt fyra (4) år.