340475-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Försäkringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäkringsmäklartjänster
Referensnummer: C 2021-1612
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66510000 Försäkringar
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantören ska utföra sitt uppdrag i enlighet med lagen om försäkringsförmedling (2005:405) samt omsorgsfullt och med iakttagande av god mäklarsedel analysera och för Chalmers lämpliga försäkringslösningar, upprätta upphandlingsunderlag härför, inhämta och utvärdera offerter från försäkringsbolag, rekommendera Chalmers val av försäkringsgivare samt uppfölja och uppdatera försäkringarna under försäkringsåret.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Uppdragets innehåll:
Försäkringsmäklaren ska biträda köparen i den fortlöpande inventeringen av risker och behovet av extern/ intern skadefinansiering via externa/interna försäkringar samt formerna för denna finansiering .
Ansvara för årlig revidering av underlaget för försäkringsgivarens premiedebitering.
Försäkringsservice och rådgivning samt tillhandahålla information om nyheter, lag och regeländringar och utvecklingen inom försäkringsområdet under pågående avtalsperiod.
Driva köparens intressen vid reglering av eventuella skador.
Aktivt bistå vid utformningen av intern information om försäkringar.
Ansvara för en årlig genomgång av försäkringsprogrammet tillsammans med representanter för koncernens bolag och övriga verksamheter.
Tillsammans med köparen genomföra upphandling enligt LOU av företagsförsäkringar för Chalmerskoncernen.
Följande försäkringsområden finns i dagsläget:
Ansvarsförsäkring
Transportförsäkring
Förmögenhetsbrottsförsäkring
Kombinerad företagsförsäkring
VD & Styrelseansvarsförsäkring
Tjänstereseförsäkring (inklusive utländska besökare)
Motorfordonsförsäkring
Ovan försäkringar uppgår till ett sammanlagt värde om ca 4 MSEK.
Köparen har ytterligare specialförsäkringar som uppgår till ca 0.7 MSEK.