340493-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Mätare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster
Referensnummer: 20-0155
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38550000 Mätare
II.1.4.
Kort beskrivning
Produkter ex.
Bälggasmätare
Konsoler och anslutningsrör för bälggasmätare
Turbingasmätare, hög och lågflödesmätning
Vridkolvsmätare
Flödesdatorer
Förebyggande underhåll (planerat) /Avhjälpande underhåll (akut)
Reparationer, underhåll och montage hos leverantören /beställare
Kalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrument
Processteknik
Design och konstruktion av gassystem
Projektledning av gasuppdrag
Reservdelar
Servicerapport
Dokumentation
Ovannämnda punkter kommer beskrivas utförligare i anbudsinbjudan.
Dokumentation Ovannämnda punkter kommer beskrivas utförligare i anbudsinbjudan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45333000 Gasinstallationer, 45333200 Installation av gasmätare, 50411200 Reparation och underhåll av gasmätare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Föremål för upphandlingen
Upphandlingen omfattar avtal avseende leverans av Gasmätare inkl. Material/reservdelar/Underhåll/kontrolltjänster/processtjänster till GE-koncernen.
Avtalet innebär och omfattar följande produkter och tjänster:
Produkter
Bälggasmätare. Konsoler och anslutningsrör för bälggasmätare. Turbingasmätare, hög och lågflödesmätning. Vridkolvsmätare. Volymomvandlare. Flödesdatorer. Reglerutrustning, reglerventiler, snabbstängare, läckflödesventiler. Gasfilter, silar. Ventiler, kula, vridspjäll, kik. Manometer & Termometer. Manometerventiler & serviceventiler. Abonnentcentraler, exempel finns i GE standardritningar. Gasrörledningar. Gas-kopplingar, -rördelar, svetskomponenter. Hyra av gasmätningsutrustning, så som daggpunktsmätare, gastrycksmätare med loggfunktion, läcksökare, gaskvalitet/gasinnehåll
Förebyggande underhåll (planerat)Reparationer, underhåll och montage hos leverantören. Reparationer, underhåll och montage hos beställaren. Kalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrument. Utföra gasbesiktningskontroller på driftenhetens delegation, avser funktionskontroll av gassäkerhetsutrustning i reglerstationer och abonnentcentraler.
Avhjälpande underhåll (akut). Reparationer, underhåll och montage hos leverantören. Reparationer, underhåll och montage hos beställaren. Kalibrering eller verifiering av mätutrustning och instrument
Processteknik. Design och konstruktion av gassystem. Projektledning av gasuppdrag