See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Byggarbeten
Beskrivning: Ljusdals Kommun, AB Ljusdalshem och AB Ljusdalsservicehus upphandlar ramavtal avseende byggarbeten.
Intern identifierare: 28/24
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45454000 Ombyggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Ljusdals Kommun
Beskrivning: Ramavtal byggarbeten.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: AB Ljusdalshem och AB Ljusdalsservicehus
Beskrivning: Inom Ljusdals Kommun.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Obligatoriska uppgifter
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Lägst timpris i rangordning.