Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Restaurering och ombyggnation av Järnvägsparken
Referensnummer: UPVH/2023:50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45262690 Renovering av byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar restaurering och ombyggnation av byggnaderna Stora Henriksborg, Lilla Henriksborg och Villa Korpkulla, vars projektnamn lyder Järnvägsparken. Projektet handlas upp i ett tidigt skede och ska drivas i samverkan med en byggentreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen