340574-2021 - ÄndringSverige-Ludvika: Byggteknisk projektledning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektledning
Referensnummer: GNU 2021/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar byggprojektledning och där tillhörande tjänster. Detta omfattar projektledning, byggledning, BAS-P-ansvar,
Kontrollansvar enligt PBL och besiktningstjänster för mindre projekt. Även entreprenadbesiktningstjänster kan komma att avropas för mindre projekt.