340643-2022 - ResultatSverige-Växjö: Post- och budtjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Posttjänster
Referensnummer: KS 2021-00418
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar sortering och distribution av externa och interna postförsändelser samt viss hämtning och lämning av annat gods i första hand till, från och mellan de olika kommunala verksamheterna i och utanför Växjö tätort samt inom kommunhuset.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63110000 Godshantering, 64110000 Postgång
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar sortering och distribution av externa och interna postförsändelser samt viss hämtning och lämning av annat gods i första hand till, från och mellan de olika kommunala verksamheterna i och utanför Växjö tätort samt inom kommunhuset. Den inkluderar även hämtning av brev, paket, värdeförsändelser hos PostNord till de kommunala enheterna. Med brev avses försändelser under 2 000 gram. Med paket avser försändelse över 2000 gr och upp till 20 kg. Med gods avses exempelvis arkivmaterial.
Omfattning
Upphandlingen omfattar sortering och distribution av externa och interna postförsändelser (brev, paket, värdeförsändelser) samt viss hämtning och lämning av annat gods i första hand till, från och mellan de olika kommunala verksamheterna i och utanför Växjö tätort samt inom kommunhuset. Den inkluderar även hämtning av brev, paket, värdeförsändelser hos PostNord till de kommunala enheterna. Med brev avses försändelser under 2 000 gram.
Med paket avser försändelse över 2000 gr och upp till 20 kg.
Med gods avses exempelvis arkivmaterial.
Upphandlande myndigheter
Den upphandlande myndigheten (UM) är Växjö kommun.Följande bolag ingår i upphandlingen och blir avropsberättigade i kommande avtal:1 Växjö kommunföretag AB 2 Växjöbostäder AB* 3 Växjö Energi AB (VEAB), Moderbolag 4 Växjö Energi Elnät AB, dotterbolag till VEAB5 Wexnet AB, dotterbolag till VEAB 6 Södra Smålands AB (SSAM) 7 Värends Räddningstjänst 8 Växjö Fastighetsbolag AB (Vöfab) 9 Vidingehem AB 10 Växjö Pastorat*
*Bolag samt Växjö Pastorat (Växjöbostäder, Växjö Pastorat), har under avtalsperioden rätt att ombesörja hela eller delar av tjänsterna i egen regi och då med egen personal.
Beräknad volym och takvolym
Baserat på tillgänglig statistik från leverantören är avtalets uppskattade värde under avtalstiden inkl. ev. förlängning 7 000 000 SEK.Några garanterade volymer lämnas inte. Antalet försändelser kan komma att minska på grund av övergång till digital post.Avtalets takvolym är 9 000 000 SEK.Om avtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har köparen rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande. Leverantören har inte rätt till ersättning, skadestånd eller liknande med anledning av en sådan uppsägning.