Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bussresor med chaufför
Referensnummer: RJL 2019/2435
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60172000 Uthyrning av bussar och långfärdsbussar med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar hyra av buss med förare. Det kan vara resor av skiftande karaktär, allt från transporter av musiker med instrument till konserter runt om i länet, kortare dagsturer, konferensresor till veckoresor både inom och utom landet.
Således finns behov av fordon inom varierande storleksklasser.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60170000 Uthyrning av fordon för personbefordran med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen