340800-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Datortjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-arbetsplatstekniker.
Referensnummer: UH-2016-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72500000 Datortjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings- och Norrköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande IT-arbetsplatstekniker.
Linköping och Norrköping hanterar var för sig över 10 000 användare och ca 10 000 klienter. Kommunerna hanterar ärenden som gäller arbetsplatsutrustning (datorer, tunna klienter), skrivare, mobiltelefoner, pekplattor och videoprojektorer. Kommunerna hanterar hela produkternas livscykel under den tid de finns ute hos verksamheterna.
Uppdragen innefattar användarstöd, rådgivning och felsökning av ovan nämnda utrustning till de anställda i kommunerna.
Anbud ska lämnas i enlighet med de villkor som framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72500000 Datortjänster, 72611000 Tekniskt datastöd, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen