2. Förfarande
Förfarande
Titel: Entreprenad - K0102. Kontorsbyggnad inkl. verkstad, Umeå
Beskrivning: Entreprenaden avser nybyggnation i ett arbetsområde omfattande ca 20 000 kvm som innehåller byggnader med ca ytor (Boa ca 4800 kvm och Loa ca 600 kvm) samt komplementbyggnader. Grundläggning med betongplatta, stomme av stål/betong/trä, betongsocklar, fasad av tegel och tak av papp samt tillhörande installationer. Markarbeten består av husunderbyggnad, schakt och återfyllning för asfaltbeläggning på en yta om ca 4000m2.
Intern identifierare: 2982/2025
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000