Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av konsulter till förstudie av Framtidens arbetsplats
Referensnummer: 18-9713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
PTS upphandlar härmed konsulter som stöd till en utredning av hur myndigheten ska använda sina lokaler på bästa sätt. Konsulterna ska genomföra en förstudie som ska resultera i en rapport där flera alternativ ska presenteras. Upphandlingen innehåller även en option om att fortsätta jobba med konsulterna vid en eventuell implementering av något av de föreslagna alternativen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen