341235-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Gnosjö: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Töllstorp rehab och spa
Referensnummer: UH-2021-57
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser tillbyggnad av bef sport-, simhall med Rehab/spa.
Byggnaden uppförs med källare för teknik samt en våning innehållande rehab/spa.
Dessutom uppförs en del av byggnaden som två våningar innehållande ett spa. Övrig
Information framgår av ritningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillbyggnadsyta källare: 648 m2 (BTA)
Tillbyggnadsyta Rehab/spa: 860 m2 (BTA)
Tillbyggnadsyta övre teknikrum: 107 m2 (BTA)
Byggnadarea: 648 m2 (BYA)