Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yttre skötsel
Referensnummer: UH-2022-005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77314000 Markskötsel
II.1.4.
Kort beskrivning
Yttre skötsel för AB Härnösandshus och Härnösands Kommunfastigheter. Entreprenaden avser drift och underhåll av grönytor och hårdgjorda ytor under barmarksäsong och vinter.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet omfattar yttre skötsel för AB Härnösandshus och Härnösands Kommunfastigheter. Arbetet avser drift och underhåll av grönytor och hårdgjorda ytor under barmarksäsong och vinter.
Möjlighet för beställaren till ett (1) års + ett (1) års förlängning. Den sammanlagda avtalstiden inklusive förlängningar kan maximalt löpa till 2026-04-30.