341337-2017 - PlaneringSverige-Växjö: Synhjälpmedel
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inbjudan till leverantörsvisning av Förstorande videosystem (synhjälpmedel).
Referensnummer: 17RK1027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38624000 Synhjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg avser att upphandla följande synhjälpmedel inom området ISO-kod 22 03 18 Förstorande videosystem:
* Läskamera och läskamerasystem, enkla och avancerade.
Vi önskar att uppdatera oss på lämpliga produkter som finns på marknaden, så att relevanta krav kan ställas i vår kommande upphandling. Vi ger därför leverantörer möjlighet att presentera sina produkter inom angivna produktgrupper den 2, 5 eller 6.10.2017.
Deltagande och uppgift om antal och vilka produkter som ni tänker visa (så att vi kan planera tidsåtgången) ska anmälas till Terese Hvegholm via e-post: terese.hvegholm@kronoberg.se senast 21.9.2017.
Vi är inte intresserade av företagspresentationer, utan vi vill veta vad som finns på marknaden och ev. vad som är på väg in på marknaden inom angivet område.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33196000 Medicinska hjälpmedel, 38600000 Optiska instrument, 38652200 Förstorare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se beskrivning ovan.