Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transportör 2022-2026
Referensnummer: RS2021/551
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland inbjuder härmed till deltagande i upphandlingen av ramavtalet benämnt "Transportör 2022-2026". Ramavtalet avser tillhandahållandet av fordon (med plats för åtta (8) eller färre passagerare) inkl. förare att utföra transporter inom områdena särskild kollektivtrafik, allmän kollektivtrafik (Närtrafik) samt förvaltningsresor.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Pos 1-13
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se förfrågningsunderlaget.