Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sanerings- och rivningsarbeten
Referensnummer: 22/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90722000 Miljöåterställning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser löpande avrop av sanerings- och rivningsarbeten inom Vätterhems fastighetsbestånd uppdelat på följande sju anbudsområden:
Fukt- och vattenskadesanering, Asbestsanering, PCB-sanering, Brandsanering, Klottersanering, Specialsanering, Grovstädning och tömning.
Upphandlingen är uppdelad i delar i syfte att underlätta för små och medelstora företag att delta. En Entreprenör kan lämna anbud på ett anbudsområde eller flera anbudsområden.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 90722200 Miljösanering, 90920000 Sanering av anläggningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen