34137-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-HUDDINGE: Stödtjänster för system
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för larm- och passersystem
Referensnummer: 3898-1.4.2-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72253200 Stödtjänster för system
II.1.4.
Kort beskrivning
Södertörns högskola har sedan tidigare upphandlat avtal för Larm- och passersystemet Nordic Integral. Systemet är anpassat efter högskolans behov och finns i samtliga fastigheter som högskolan förfogar över. Systemet hanterar all passerkontroll för högskolans anställda och studenter och samtliga inbrottslarm.
I avtalet ingår service och underhåll av systemet.
På grund av tekniska skäl kan avtal enligt högskolan bedömning endast tecknas med Nordic Alarm enligt LOU 2016:1145, 6 kap, 14 § punkt 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I avtalet ingår årlig service och underhåll av systemet, kontroll av handhavande manualer, dokument och ritningar samt säkerhetsbesiktningar. Högskolan har möjlighet att vid behov anlita tekniker för installation och programmering. Högskolan har möjlighet att köpa trådlösa och fast kortläsare via avtalet. Den trådlösa tekniken gör installationsarbetet och kopplingen till mjukvaran ännu mer viktig.