341384-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pendelbusstrafik
Referensnummer: K 2021-7700
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset och Karolinska Institutet inbjuder till anbudsgivning
Karolinska Universitetssjukhuset (Karolinska) avser att upphandla Pendelbusstrafiktjänster i samarbete med Karolinska Institutet (KI) för personal och studerande. Fasta turer mellan Karolinska/KI i Solna samt Karolinska/KI i Huddinge enligt turlista. Syftet med pendelbussen är att personal och studenter på ett smidigt sätt ska kunna ta sig mellan de olika verksamheterna.Trafik endast måndag-fredag. Eventuellt kan turlistan komma att ändras efter överenskommelse, beroende på trafiksituationen eller andra praktiska eller logistiska faktorer.
Upphandlande myndigheter söker genom upphandling efter de mest kvalificerade Leverantörerna inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagna Leverantörer kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska Universitetssjukhuset och Karolinska Institutet har ett behov av att transportera personal samt studenter mellan Solna och och Huddinge Sjukhus under arbetstid måndag -fredag. 15 avgångar per dag under högtrafik från varje Site.