34139-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Programvarulösningar och licenser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor - Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProgramvarulösningar och licenser
BeskrivningUpphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av licenser för programvaror, publika molntjänster och privata molntjänster. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 6 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Programvarulösningar och licenser får avropas upp till en sammanlagd omsättning om 12 miljarder SEK exklusive mervärdesskatt under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet under resterande del av Ramavtalets löptid. Kammarkollegiet kommer att bjuda in högst nio sökande till att lämna anbud och kommer att tilldela ramavtal till sju ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Denna upphandling ingår som en del av området Programvaror och tjänster. Programvarulösningar och licenser (denna upphandling) omfattar i huvudsak programvara, både proprietär och öppen källkod, som kan tillhandahållas till exempel som publik molntjänst, privat molntjänst eller i kunds IT-miljö. Ramavtalet omfattar dessutom kundtjänst/support, uppgraderingar och uppdateringar av befintligt innehav av programvaror. Exempel på Programvarulösningar och licenser som kan komma att avropas är antivirus, databashanterare, operativsystem, kontorssviter, digitala samarbetsplattformar, appliance, Internet of Things (IoT) samt Artificiell Intelligens (AI) för offentlig förvaltning. De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är sådana kompetenser som bemannar IT och IT-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Vidare ingår även alla typer av licenstjänster som hjälper en myndighet med sina licenser.
Intern identifierare23.3-14463-2025
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Ytterligare om kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 72260000 Programrelaterade tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerella krav och informationsfrågor
Intern identifierare1800390-0
Huvudklassificering (cpv): 48900000 Diverse programvara och datorsystem
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKvalificering och begränsning av sökande
Intern identifierare1805276-1