341453-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrtälje: Elektrisk utrustning för luftledningar och luftkablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmateriel / Kundunikt driftlager samt projektleverans.
Referensnummer: UH-2016-12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31682400 Elektrisk utrustning för luftledningar och luftkablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje Energi AB vill upphandla ett nytt ramavtal för tillhandahållande och leverans av driftmateriel för elnät. Leverantören ska äga och tillhandahålla ett kundunikt driftlager, på plats hos kunden, som löpande fylls på av leverantören enligt överenskomna lagernivåer. Effektiv lösning för att hantera in- och utcheckning, lagersaldo och fakturering ska ingå. Avtalet ska dessutom omfatta sidoleveranser av annan elmateriel som inte ingår i driftlagret samt sampackade projektleveranser.
Ramavtalet omfattar således leverans enligt 2 kategorier:
Kategori A: Löpande leverans av artiklar och kraftkabel som ingår i driftlagret.
Kategori B: Sidoleverans på kundens avrop av projektmateriel, kraftkabel, nätstationer och krafttransformatorer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31681410 Elmateriel, 31320000 Kraftledningskablar, 31681000 Eltillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal för upprätthållande av kundunikt driftlager på plats hos kunden, samt övrig leverans av elmateriel för eldistribution.