2. Förfarande
Förfarande
Titel: Internettjänst för administration av hemprovtagning i en forskningsstudie
Beskrivning: Uppsala universitet inbjuder härmed leverantörer att ansöka om att delta i en upphandling av en internettjänst för administration av hemprovtagning i en forskningsstudie. Syftet med studien är att etablera en biobank med blodprover för utvärdering av nya biomarkörer för screening av cancer. Leverantören ska bl.a. tillhandahålla ett IT-system för utskick av inbjudningsbrev (digitala alt. i pappersformat), samla in studiedeltagarnas samtycken som signerats med Bank ID samt beställa, paketera och skicka ut hemprovtagning-kit. Studien kommer att omfatta 100 000 individer och pågå under minst tre år.
Intern identifierare: UH 2024/38
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72410000 Leverantörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72420000 Internetutvecklingstjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Internettjänst för administration av hemprovtagning i en forskningsstudie