341558-2019 - ResultatSverige-Gävle: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation Södra Hemlingby
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Ett vård- och omsorgsboende, samt en ny skola och förskola med idrottshall ska byggas vid Södra Hemlingby. Unikt för projektet är samarbete och tankar kring samnyttjande av lokaler mellan bolagen AB Gavlegårdarna och Gavlefastigheter Gävle kommun AB och Gävle kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen