341640-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Skärhamn: Soptunnor och papperskorgar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallskärl
Referensnummer: 23/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objekt och omfattning
Upphandlingen omfattar avfallskärl.
Område A- 2 och 4 hjuliga avfallskärl
Område B - 3 hjuliga avfallskärl
Område C - Övrigt
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar avfallskärl
1 januari 2024 får kommunerna ansvar för insamling av förpackningar från hushåll. Det innebär att kommunen tar över ansvaret för befintliga återvinningsstationer. Senast 2027 ska insamlingen för förpackningar från hushåll och samlokaliserade verksamheter ske genom fastighetsnära insamling.
För Tjörns räkning innebär det att kärl behöver köpas in för att kunna samla in fraktionerna kopplat till det nya ansvaret. Man kommer börja med att bygga ut fastighetsnära insamling av förpackningar i kommunens flerfamiljshus och gemensamma hämtställen, för att sedan bygga ut och inkludera fristående fastigheter. Val av insamlingssystem är inte beslutat än, men merparten av inköpen för fastighetsnära insamling bedöms ske under 2025 och 2026 för att klara kravet på fastighetsnära insamling senast 2027.