341673-2016 - ResultatSverige-Halmstad: Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Om- och tillbyggnad av Hallands Konstmuseum.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Halmstads kommun genom Fastighetskontoret avser att utföra en om- och tillbyggnad av Hallands Konstmuseum. Utöver byggproduktion omfattar denna förfrågan deltagande i programarbete och projektering.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 5 600 000 SEK
exkl. moms