341704-2017 - ÄndringSverige-Vallentuna: Komposteringstjänster
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krossning av trädgårdsavfall.
Referensnummer: UH 2017-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77120000 Komposteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Krossning av trädgårdsavfall på SÖRAB:s återvinningsanläggning Hagby i Täby under hela året och på anläggningarna Görväln och Södergarn under perioder av året.
Tjänsten innefattar:
— krossning av kompost, löv gräsklipp till s.k. råkompost;
— krossning av grenar, ris, stammar till s.k. Grönflis (GF);
— siktning av Grönflis
samt stackning av de olika typerna av färdigt material.
Avtalet beräknas gälla 5 + 1 + 1 år.