341729-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Stadsplanering och landskapsvård – Konsulter inom fastighetsvärdering, exploatering samt markförhandling
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsulter inom fastighetsvärdering, exploatering samt markförhandling
BeskrivningBeställaren avser att efter avslutad upphandling teckna ramavtal med minst tre leverantörer inom vart och ett av delområdena. Antalet leverantörer avgörs av leverantörernas sammantagna kapacitet samt om tillräckligt många kvalificerade anbud inkommit.
Intern identifierareEXF-2025-00310
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
Ytterligare klassificering (cpv): 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningExploateringsförvaltningen inom Göteborgs stad avser att efter avslutad upphandling teckna ramavtal med minst tre leverantörer inom varje delområde. Antalet leverantörer är beroende av leverantörernas sammantagna kapacitet och under förutsättning att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommit. Ramavtal är avtal utan volymförpliktelser eller garanterade volymer. De används som grund för framtida avrop eller beställningar. Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett eller flera delområden. Varje delområde utvärderas separat. Konsultuppdragen kan avse resursförstärkning vid ledigheter och arbetstoppar inom beställarens egen organisation, men kan också avse specifika projekt. Verksamhet som motsvarar ramavtalsområdena bedrivs i egen regi; ramavtalen är att betrakta som komplement till den egna verksamheten. Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalens områden. De avtalen upphör inte att gälla med anledning av dessa ramavtal.
Intern identifierare1682837
Huvudklassificering (cpv): 70000000 Tjänster avseende fast egendom
Ytterligare klassificering (cpv): 70110000 Exploatering av fastigheter
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelExploatering
BeskrivningKrav på antal offererade konsulter Företaget ska offerera minst 1 och max 4 namngivna konsulter inom delområdet. För det fall konsulten offererar fler än 4 kommer exploateringsförvaltningen att dra lott om vilka 4 konsulter som utvärderas. Offererad konsult (person) ska uppfylla följande krav på kompetens och erfarenhet: Minst tre (3) års högskoleutbildning inom lantmäteri- eller samhällsbyggnadsområdet eller motsvarande, Minst fem (5) års dokumenterad arbetslivserfarenhet inom exploatering, God förmåga att uttrycka sig på svenska i tal och skrift, Goda kunskaper inom fastighetsjuridik och fastighetsekonomi, Erfarenhet av förhandlingar med exempelvis markägare, byggherrar och exploatörer, Erfarenhet av att ha deltagit i framtagandet av detaljplaner samt genomförande av dessa, Insikt i kommunal verksamhet avseende samhällsplaneringsfrågor. För att styrka att ovan ställda kompetens- och erfarenhetskrav på offererade konsulter uppfylls ska följande bifogas anbudet: CV för offererade konsulter. Tidsangivelser ska innehålla årtal och månad. 2 referensuppdrag per offererad konsult. För referensuppdragen gäller följande: Referensuppdragen ska avse uppdrag och arbetsuppgifter inom exploateringsprocessen. Referensuppdragen ska vara utförda de senaste fem (5) åren* Referensuppdragen ska ha omfattat minst 40 timmar vardera. Referensuppdragen ska ha utförts med tillfredsställande resultat. Referensuppdragen ska innehålla följande information: - Uppdragsgivarens namn, - Kort beskrivning av uppdraget och dess omfattning, - Konsultens namn och roll i uppdraget, - Tidpunkt för uppdragets genomförande (tidsangivelser ska innehålla årtal och månad), - Kontaktuppgifter till referensperson hos uppdragsgivaren*
Intern identifierare1731600
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelFastighetsvärdering
BeskrivningKrav på antal offererade konsulter Företaget ska offerera minst 2 och max 4 namngivna konsulter inom delområdet. För det fall konsulten offererar fler än 4 kommer exploateringsförvaltningen endast att utvärdera de fyra första. Offereras endast en (1) konsult diskvalificeras hela anbudet. Offererad konsult (person) ska uppfylla följande krav på kompetens och erfarenhet: Är auktoriserad fastighetsvärderare enligt Samhällsbyggarna eller MRICS, Har erfarenhet av att värdera byggrätter, verksamhetsmark samt av att genomföra fastighetsrättsliga ersättningsbedömningar, Ska vara verksam i Göteborgs kommun och ha lokal marknadskännedom, Har för varje inlämnat värdeutlåtande fått minst 1 poäng per kvalitetsparameter För att styrka att ovan ställda kompetens- och erfarenhetskrav på offererade konsulter uppfylls ska följande bifogas anbudet: CV för samtliga offererade konsulter. Tidsangivelser ska innehålla årtal och månad. Två värdeutlåtanden per offererad konsult, utförda de senaste 2 åren. Obs! Av det totala antalet värdeutlåtanden (d.v.s. inräknat samtliga offererade konsulter) som utvärderas ska minst ett utlåtande avse en byggrättsvärdering och ett utlåtande avse en fastighetsrättslig ersättningsbedömning i enlighet med vedertagna ersättningsprinciper utifrån gällande lagstiftning (expropriations- och/eller vinstdelningsfall). Exploateringsförvaltningen kommer utöver detta att kontrollera att offererade konsulter är auktoriserade fastighetsvärderare. OBS! Färre än 2 kvalificerade konsulter innebär att konsultens anbud inom delområdet stryks i sin helhet. Se AUB.512.
Intern identifierare1682835
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelMarkförhandling
BeskrivningOffererad konsult (person) ska uppfylla följande krav på kompetens och erfarenhet: Ska ha utbildning som jurist (jur.kand) eller civilingenjör eller högskoleingenjör med inriktning mot lantmäteri, eller annan likvärdig högskoleutbildning, Minst fem (5) års dokumenterad erfarenhet inom det fastighetsrättsliga området, Har erfarenhet av lantmäteriärenden, fastighetsrättsliga utredningar och avtalsskrivning inom det fastighetsrättsliga området.
Intern identifierare1717066