341782-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Masspektrometer
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Triple-quadrupole tandem mass spectrometers (QqQ-MSMS/TQMS).
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Umeå.
Nuts-kod SE331 Västerbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
A triple-quadrupole tandem mass spectrometer (QqQ) (which will be linked to an existing UHPLC) will be purchased to the Department of Forest Genetics and Plant Physiology, Swedish University of Agricultural Sciences. The instrument will be used at the Swedish Metabolomics Center a collaboration between SLU and Umeå University. The purchase also includes a possibility of the tendering process to trade-in 2 old mass spectrometers available at the Center.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38433100 Masspektrometer, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38433000 Spektrometrar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner