341795-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Karlstad: Anläggningsarbete
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ersättningslokaler Wermland Opera Lilla scenen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Värmland har för avsikt att ingå avtal med Tullholmsbageriet Fastigheter AB för inhyrning av ersättningslokaler för Wermland Opera då deras befintliga inhyrning inom regionens fastighetsbestånd behöver friställas.
Bakgrunden till behovet är att Wermland Opera hyr lokaler hos regionen som behöver friställas inom ramen för byggprojektet ”Nya CSK”. Då Wermland Opera på hyresvärdens initiativ behöver flytta ut från befintliga lokaler har regionen behov av att inskaffa ersättningslokaler för hyresgästen Wermland Opera. Ersättningslokalerna behöver vara nära Karlstad centrum samt nära Stora scenen för att underlätta transporter. Det finns ytterligare krav avseende storlek och egenskaper för lokalerna för att de ska kunna anses vara likvärdiga Wermland Operas befintliga lokaler och därigenom kunna användas som ersättningslokaler för Wermland Operas inhyrning.
Krav på lokalen har beskrivits närmare i tidigare publicerad RFI med diarienummer RS/231123.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70000000 Tjänster avseende fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen