Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Analystjänster 2018-2020.
Referensnummer: 3431-1740/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
SGU avvecklar och efterbehandlar den nerlagda koppargruvan Adak, i Västerbotten samt ett 30-tal civila beredskapsanläggningar vilka innehållit olika typer av petroleumprodukter. Genom bl.a. provtagning av grundvatten runt anläggningarna och läckvatten från anläggningarna kontrolleras främst oljeförekomst i bergborrade brunnar och rör. Även recipientens sediment provtas för kontroll av eventuell påverkan av den tidigare verksamheten. Provtagningen sköts av SGU.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser logistik och kemisk analysering av vissa föroreningar, huvudsakligen petroleumkolväten, i prover från grundvatten och sediment.