341810-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Medicinska informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalsystem för tandvård.
Referensnummer: 2-371/2015
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48814000 Medicinska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
KI efterfrågar ett journalsystem för tandvård som tjänst till institutionen för odontologi, nedan kallad institutionen.
Journalsystemet ska tillhandahålla IT-stöd för de verksamhetsprocesser som finns inom de olika avdelningarna på institutionen.
Upphandlingen omfattar:
Ett journalsystem för tandvård som uppfyller de krav som gäller för bedrivande av allmäntandvård i Sverige.
Implementation och konfiguration av journalsystemet.
Konvertering och migrering av data från befintligt journalsystem.
Hosting, drift och underhåll av journalsystemet.
Support och utbildning för KI:s personal.
Integration mot interna system på KI, till exempel ekonomisystem, röntgensystem och BI-system.
Integration mot externa system, till exempel Försäkringskassan, Libretto och Navet.
Övriga utvecklingstjänster och konsulttjänster med anknytning till journalsystemet.
Avveckling och migreringsstöd inför avtalets upphörande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 48814200 Patientadministrativt system, 48814500 Datorstött patientsystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen