341821-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Utrustning för bestrålning av blodkomponenter med röntgenteknik.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Göteborg.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder Er att lämna en ansökan om att få deltaga i upphandling avseende köp av en (1) styck utrustning för bestrålning av blodkomponenter med röntgenteknik till Klinisk immunologi och transfusionsmedicin/Sahlgrenska Universitetssjukhuset.
I upphandlingen kommer att ingå ska krav om att anbudsgivaren ska kunna ta hand om och destruera befintlig strålkälla som är en Cs-137 baserad strålkälla.
Behov om snabb leverans och ibruktagande kommer att vara önskvärt då vid årsskiftet nya gällande regler träder i kraft gällande strålkällor och nivå på tillståndsvillkor framtaget av Strålskyddsmyndigheten.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett kontrakt med en leverantör.
Anbud ska lämnas på hela upphandlingen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38580000 Icke-medicinsk utrustning som för sin funktion är beroende av strålning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej