341824-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tumba: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledning, nya kommunhuset, Botkyrka kommun.
Referensnummer: 2017: 510
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Botkyrka kommun avser att uppföra ett nytt kommunhus som ska vara färdigställt 2021. Den här upphandlingen ska leda till tecknande av avtal för ett antal tekniska konsulter kopplade till projektet och som ska biträda kommunens projektledare genom hela byggprocessen fram till överlämnande.
De konsultkategorier som är aktuella för projektet är:
Projektledning, projekteringsledning, kontrollansvarig och BAS-P.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen