341826-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Inredningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultstöd för möbel- och inredningsköp.
Referensnummer: 2-3226/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79931000 Inredningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
KI har behov av tjänster för möbler och inredning inom Karolinska Institutet, både Solna och Flemingsberg.
Karolinska Institutet inbjuder företag att inkomma med anbud avseende möbel och inredningsverksamhet. Huvudsakliga arbetsuppgifter består i att utforma/bereda upphandlingsdokument gällande tjänster, oftast avrop, inom möbel och inredning från ramavtal samt att planera montage, leveranser och koordinera tidplaner med arkitekter eller andra av KI anlitade hantverkare. Det kan också förekomma enklare möblerings- och inredningsuppdrag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet, 79418000 Konsulttjänster för upphandling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI har behov av ett företag (konsult) med bred kunskap om inköp/upphandling av möbler och inredning avseende om- och inflyttningar inom olika verksamheter. Se ytterligare fakta i Kravspecifikationen, kapitel 5.
Totalt omfattar KI i nuläget 45 byggnader med 30 stycken i Solna, 5 i Flemingsberg och 10 byggnader på andra ställen.
Den totala lokalytan är cirka 240 000 m². Ungefärligt fördelat med cirka 160 000 m² i Solna, 70 000 m² i Flemingsberg och 10 000 m² hos övriga. Åtagandet avser samtliga anläggningar.
Ramavtalet omfattar även Haga Tingshus där KI har verksamhet.
Uppskattningsvis uppgår totala antalet timmar till cirka 800-900 timmar årligen. Behovet är uppskattat och KI förbinder sig inte att avropa angivet antal timmar, t.ex. kan eventuella restriktioner och ändringar i organisationen innebära förändringar av volym.