2. Förfarande
Förfarande
Titel: Journalsystem elevhälsa och kränkningsärenden - Falu kommun
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett SaaS-baserat journalsystem för elevhälsa inklusive alla nödvändiga tilläggsmoduler som krävs för att kunna hantera digital journalhantering, såsom: Anmälan till elevhälsan, Arkivering & Arkivexport, Avvikelsehantering, E-enkät, Elevhälsans ärenden, E-recept, Journalöverföring, Notifiering, Sammanslagning, Samtycke, SMS-påminnelser, Systemmeddelande, Upplysning, Webbtidbok och Gallringsmodul. Systemet ska även stödja hantering av kränkningsärenden och andra arbetsmiljörelaterade ärenden i skolmiljö, inklusive dokumentation, uppföljning och rapportering enligt gällande lagstiftning och beställarens rutiner. Systemet ska vara fullt färdigutvecklat och uppfylla krav på hög informationssäkerhet. Systemet ska även innehålla funktioner för att tillgängliggöra relevant statistik.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48180000 Medicinsk programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:117021:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48317000 Programvara för ordbehandling, 48814000 Medicinska informationssystem, 72500000 Datortjänster