341835-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Persondatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
1:1 elevdatorer för gymnasieskola med tillhörande tjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro.
Nuts-kod SE124 Örebro län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande ramavtal på 1:1 elevdatorer för gymnasieskola med tillhörande tjänster. Förfrågningsunderlaget innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen.
Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop på 1:1 elevdatorer och lärardatorer med tillhörande tjänster samt programvaror som ska bidra till en förbättring av förutsättningarna för elevernas lärande i Örebro kommuns gymnasieskolor. Tjänsterna består dels av utbildningsinsatser riktade mot skolledare, pedagogisk personal och elever, och dels av de digitala resurser som krävs i form av datorer, programvaror med mera. Den aktuella upphandlingen avser en helhetslösning, inklusive underhåll och drift. Följande ingående delar ska tillsammans bidra till önskad helhetslösning;
— Hård- och mjukvara,
— Införandestöd,
— Service och support,
— Administrativt stöd,
— Utbildning för skolledare och pedagoger och andra kompetenshöjande aktiviteter, inspirationsmöten etc.,
— Kvalitetsmätning, utvärdering och uppföljning.
Efter sin skoltid erbjuds eleven att köpa loss datorn. Administration kring detta och hantering av de datorer som inte köps ut ingår inte i denna upphandling.
Optioner:
Örebro kommun har rätt, men är inte skyldig, att nyttja avtalet även för grundskolans (från förskoleklass till årskurs 9) samt vuxenutbildningens behov, helt eller i delar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
30213000 Persondatorer, 30200000 Datorer och datamateriel, 30213100 Bärbara datorer, 30213300 Stationär dator, 48517000 IT-programvara, 48624000 Operativsystem för persondatorer, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 51600000 Installation av datorer och kontorsutrustning, 51611000 Installation av datorer, 72222300 IT-tjänster, 72268000 Tillhandahållande av programvara, 72500000 Datortjänster, 80533000 Introduktion och utbildning av datoranvändare
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner