341864-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sävsjö: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning av sjöar, vattendrag och våtmarker. Sävsjö kommun 2018
Referensnummer: 116.2018.050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att förhindra försurning av vatten, våtmarker och att djurlivet ska ta skada, så kalkas dessa områden.
Mängden kalk regleras av länsstyrelsen som övervakar våra sjöar.
Spridning av kalk sker med helikopter och båt.
Upphandlingen omfattar leverans av kalk (optimix/fuktad grovkalk) för helikopterkalkning, samt kalkspridning med båt (Pmärkt kalkstensmjöl) i sjöar och på våtmarker.
Den totala kalkmängden för Sävsjö kommun uppgår till 584 ton totalt med båt och helikopter.
Avtalstid
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning (option) från köparens sida i ytterligare 2 år + 2 år med oförändrade villkor.
Anbudets giltighet
Anbudets skall vara giltigt till och med:
Om upphandlingen blir föremål för överprövning förlängs inkomna anbuds giltighets fram till dess att avtal kan tecknas, dock högst i fyra (4) månader efter angiven giltighetstid.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24213000 Släckt kalk, 44921200 Bränd kalk, 60441000 Besprutning från luften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att förhindra försurning utav vattnet, våtmarker och att djurlivet tar skada så kalkas dessa områden.
Mängden kalk regleras utav länsstyrelsen som övervakar våra sjöar.
Spridning utav kalk sker med helikopter och båt.
Upphandlande myndighet (UM)
Sävsjö kommun org.nr. 212000-0563 För mer information om kommunens organisationer och verksamheter se vår hemsida www.savsjo.se
Där begreppet Beställaren/Köparen förekommer avses UM efter att avtal tecknats.
Orientering, omfattning
Sävsjö kommun inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, till att lämna anbud enligt detta dokument och dess bilagor.
Upphandlingen omfattar leverans utav kalk (optimix/fuktad grovkalk) för helikopterkalkning, samt kalkspridning med båt (Pmärkt kalkstensmjöl) i sjöar och på våtmarker.
Den totala kalkmängden för Sävsjö kommun uppgår till 584 ton totalt med båt och helikopter.
Upphandlingsförfarande
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling i enlighet med, Lag om offentlig upphandling (2016:1145 LOU).
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till förlängning (option) från köparens sida i ytterligare 2 år + 2 år med oförändrade villkor.
Avtalsstart
Avtalet beräknas börja gälla från och med
Sista anbudsdag
Anbudet skall ha inkommit senast: