341924-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse medicinktekniska produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Infusionssystem 2023
Referensnummer: K 2023-4616
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
SAMRODNAD UPPHANDLING
Karolinska Universitetssjukhuset (nedan Karolinska) inbjuder er att lämna anbud på upphandlingen Infusionssystem som en helhetslösning. Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling tillsammans med Tiohundra AB (Norrtälje sjukhus). Begreppet "Karolinska" omfattar således båda sjukhusen i  upphandlingsdokumentet.
Karolinska efterfrågar ett komplett infusionssystem inklusive tillbehör, reservdelar och underhållsavtal under utrustningens livstid.
Anbudsgivaren ska tillhandahålla samtliga efterfrågade varor och tjänster under avtalsperioden samt samordna samtliga ingående delar i Leveransen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33194100 Utrustning för infusion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Provuppställning
För att utvärderingen ska kunna utföras på ett tillfredställande sätt ska anbudsgivaren inom 14 kalenderdagar från sista anbudsdag leverera följande till Karolinska.
Åtta (8) stycken Sprutpumpar.
Åtta (8) stycken Volympumpar.
Pumparna ska vara konfigurerade enligt läkemedelslista som tillhandahålls innan provuppställningen.
Pumparna ska vara konfigurerade med TCI, PCA och enteral nutrition.
Kommunikationsrack för 4, 8 och 12 stycken pumpar.
Transportlösning inom och utanför sjukhus.
Lösning för MR-Miljö.
En (1) stycken PC med programvara för inställningar.
En (1) stycken PC med övervakningsmöjlighet.
All relevant dokumentation ska finnas tillgänglig senast vid leverans av utrustning för provuppställning.
Efter leverans av utrustningen ska ett provuppställningsavtal skrivas mellan anbudsgivare och Karolinska, se bilaga 5 Provuppställningsavtal.
Karolinska kommer att utvärdera offererade produkter för att verifiera att levererad utrustning överensstämmer med lämnat anbud samt för att utvärdera utrustningen enligt bör-krav uppfyllelse nedan.
Utvärderingen kommer utföras av Karolinska och bestå av representanter från olika kliniska verksamheter samt MT. Anbudsgivarens slutgiltiga poäng på nedanstående krav kommer grundas på ett snittbetyg från utvärderingsgruppen.
Till undvikande av tvivel åligger det Anbudsgivare att tillhandahålla all nödvändig kringutrustning såsom tillbehör och nödvändiga förbrukningsartiklar för att utvärderingen ska kunna utföras.
Innan provuppställningen ska anbudsgivare tillhandahålla en handhavandeutbildning för verksamhetsrepresentanter samt en teknisk utbildning för representanter från Medicinsk teknik (MT).
Vid provuppställning ska samtliga relevanta funktioner enligt specificerade utvärderingskriterier för offererad utrustning kunna utvärderas av Karolinska. Ej förevisade funktioner utvärderas som ej förekommande och ges 0 poäng.