341939-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Arboga: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandlingssystem
Referensnummer: 18FMV4382
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Som en del av FMVs nya IT-landskap har FMV behov av ett nytt Upphandlingssystem. Det huvudsakliga syftet med det nya Systemet eller den nya systemlösningen är att skapa ett funktionellt och användarvänligt IT-stöd för upphandling och avrop samt hantering av ramavtal/kontrakt, för de kommersiella handläggarna på FMV.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det efterfrågade Kontraktet omfattar Systemet enligt Avtalsbilaga 1 Verksamhetsåtagande, Avtalsbilaga 2 Funktionsbeskrivning, Avtalsbilaga 3 Funktionella krav samt Avtalsbilaga 4 Icke funktionella krav. Kontraktet omfattar även implementation, konfigurering och integration av Systemet, tillhörande mjukvaru- och användarsupport och förvaltning samt, vid behov, beställning av utvecklingstimmar och stöd för migrering enligt Avtalsbilaga 1, Verksamhetsåtagande.