See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av ärendehanteringssystem
Beskrivning: Upphandlingen omfattade leverans en systemlösning för ärendehantering (Systemet) samt en tillhörande portal som möjliggör att en intern eller en extern person kan skapa, följa och kommunicera i ett ärende. Systemet ska göra det möjligt att definiera och hantera olika ärendehanteringsprocesser på ett effektivt och användarvänligt sätt, både för interna och externa flöden. Upphandlingen omfattade även tillhörande tjänster, exempelvis support och konsultstöd
Intern identifierare: 25–4225
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 72212311 Programvaruutvecklingstjänster för dokumenthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1. Tillkommande konsultstöd PTS ska, inom ramen för Uppdraget, av Leverantören kunna beställa konsultstöd avseende Tjänsten. Leverantören ska erbjuda konsultstöd inom följande kompetensområden: a) Installation och konfiguration b) Uppsättning och anpassning av gränssnitt c) Test d) Projektledning e) Utbildning, och f) Verksamhetsstöd för utveckling av ärendeprocesser. 2. Övergång till molntjänst Parterna har möjlighet att under Avtalstiden föreslå att Tjänsten ska övergå till att levereras som en molntjänst, vilket innebär att Leverantören övertar ansvaret för driften av Tjänsten. 3. Utökning av åtgärdstid enligt servicenivå Skulle verksamhetsbehov uppstå som gör att PTS behöver utöka servicetiden för felavhjälpning av kritiska fel ska PTS kunna justera servicetiden till dygnet runt, årets alla dagar. 4.AI-agent Leverantören ska, senast 24 månader efter avtalstecknandet, erbjuda följande AI-tjänster: AI-agent som handläggningsstöd samt AI-bot. PTS har möjlighet, men inte skyldighet, att beställa AI-agent och/eller AI-bot.