342072-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Täby: Säkerhetstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KS 2022/98-05
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
..Upphandling avseende bevakningstjänster är en samordnad upphandling mellan Danderyd, Täby och Vallentuna kommun, samt vissa av kommunernas kommunala bolag.
Med samordnad upphandling avses att flera upphandlande myndigheter i ett gemensamt
underlag upphandlar en viss tjänst. Kraven är således identiska, utvärderingen sker
gemensamt och får samma resultat, men deltagarna kommer till slut att teckna varsitt
separat avtal med samma vinnande leverantör. Syftet med separata avtal är främst att
varje Beställaren sedan ska kunna förvalta avtalet enligt egna rutiner och självständigt
avgöra frågan om eventuell förlängning, mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSOMRÅDE A - DANDERYD KOMMUN
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
upphandling avser bevakningstjänst och larmcentraltjänst
ANBUDSOMRÅDE B - TÄBY KOMMUN
Del nr: 2
ANBUDSOMRÅDE C - Vallentuna KOMMUN
Del nr: 3