342073-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Sjukhusrehabilitering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rehabilitering för Förvärvad hjärnskada, barn och ungdom upp till 18 år
Referensnummer: K 2022-3102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111400 Sjukhusrehabilitering
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av ramavtal/samarbetsavtal gällande förskole- och skolinriktad neurologisk rehabilitering för barn och ungdomar upp till 18 år med förvärvade hjärnskador.
Karolinska avser att inom ramen för denna upphandling sluta externt samarbetsavtal med en anbudsgivare avseende förskole- och skolinriktad neurologisk rehabilitering inom följande område: förvärvad hjärnskada, barn och ungdom upp till 18 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Karolinska avser att inom ramen för denna upphandling sluta externt samarbetsavtal med en anbudsgivare avseende förskole- och skolinriktad neurologisk rehabilitering inom följande område: förvärvad hjärnskada, barn och ungdom upp till 18 år..
För att förkorta rehabiliteringstiden på akutsjukhus behöver barn med framförallt medelsvår till svår förvärvad hjärnskada erbjudas fortsatt förskole- och skolinriktad rehabilitering utanför sjukhuset.
Förskole- och skolinriktad rehabilitering är uppdelad i två undergrupper
"Barn/ungdomar i direkt rehabilitering" avser barn/ungdomar där uppdraget är rehabilitering i direkt vårdkedja efter den akuta fasen på sjukhuset.
"Barn/ungdomar i senare fas" avser uppdrag där det finns behov av en intensiv re-rehabiliteringsperiod under uppföljningsfasen. Rehabilitering ska anpassas till den neurologiska och neuropsykologiska profil som framkommit i den multiprofessionella utredningen som gjorts på sjukhuset. Rehabiliteringens mål är att kunna återanpassa barn och ungdomar så optimalt som möjligt i vardagsmiljö i förskola och skola för att därigenom främja vidare utveckling och förebygga sekundära pålagringar som kan leda till psykisk eller fysisk ohälsa. Rehabiliteringen omfattar både individanpassad kognitiv rehabilitering med inlärningsstrategier, vid behov kognitiv beteendeterapi, språklig kommunikationsträning, träning av grov- och fin motorik, samt social träning i grupp för att förbereda återgång till hemskolan. Rehabiliteringen omfattar således träning av både kroppsfunktioner och kognitiva, emotionella och sociala aspekter. Inom partnerskapet ska Leverantörens rehabiliteringsteam vid behov stå i kontakt och samarbeta med tvärprofessionella neurorehabiliteringsteamet teamet på sjukhuset. Varje inskriven patient har en medicinskt ansvarig barnneurolog på Karolinska.
Volymer
Anbudsgivaren ska offerera en fast debitering per månad baserad på att man ska kunna ta emot 5-7 barn och 8-10 för skolbarn/ungdomar för samtidig rehabilitering.
Anbudsgivaren ska ha kapacitet över hela avtalsperioden inklusive optioner (fyra (4) år) sammanlagt kunna ta emot 136 förskole, skolbarn/ungdomar.
Avtalstid
Ramavtalstid är 2+2 år inklusive förlängning.