342148-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende markmiljökonsulter inklusive miljöteknisk markundersökning av Brågarp 6:1, Staffanstorp.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Staffanstorp.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Enl. rubrik.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71351500 Markundersökningstjänster, 90700000 Miljötjänster, 90713000 Miljörådgivning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner