See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Obesitaskirurgi
Beskrivning: Upphandling av obesitaskirurgi: gastric bypass och gastric sleeve inklusive uppföljning.
Intern identifierare: 2026-POL000169
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling följer Lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlingen genomförs som ett förenklat förfarande. Med det menar Region Skåne ett förfarande där alla leverantörer har rätt att delta, deltagande leverantörer ska lämna anbud och den upphandlande myndigheten får förhandla med en eller flera Anbudsgivare. Anbud kan komma att antas utan föregående förhandling. Det är därför av stor vikt att alla krav och villkor enligt detta upphandlingsdokument uppfylls och att bästa villkor lämnas i anbudet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 85111100 Kirurgisk sjukhusvård, 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Krav specifika för tjänsten.
Intern identifierare: 1895360-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Beskrivning av upphandlingens format och tillvägagångssätt.
Intern identifierare: 1895361-1