342373-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Arlanda: Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll drivmedelsanläggning ARN.
Referensnummer: SDA 2017-00807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50510000 Reparation och underhåll av pumpar, ventiler, kranar och metallbehållare
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia tillhandahåller sedan 2001 en station för fordonsdrivmedel på Airside för de aktörer som opererar inom flygplatsens behörighetsområde. Förutom Swedavias fordon, t.ex. fältfordon, bussar, brandbilar och leasingbilar, tankar även marktjänstbolag, cateringföretag, distributionsföretag och flygbolag (ej flygplan) vid stationen. Bränslestationen på Airside finns för att fordon som agerar inom behörighetsområdet inte ska behöva passera säkerhetskontrollen för att fylla på drivmedel.
Upphandlingen omfattar Drift och underhåll av drivmedelsanläggning på Arlanda. Swedavia avser att upphandla en leverantör för uppdraget. Med anledning av att befintliga avtal löper ut vid olika tidpunkter kommer leveransstart enligt denna upphandling att delas upp i 2 delar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar Drift och underhåll av drivmedelsanläggning på Arlanda. Swedavia avser att upphandla en leverantör för uppdraget.
Upphandlingen avser att en leverantör ska tillhandahålla leveransen av komplett drift och underhåll på både Biogasanläggningen och övriga vätskor (exempelvis Adblue, Spolarvätska, Diesel och Bensin). Med anledning av att befintliga avtal löper ut vid olika tidpunkter kommer leveransstart enligt denna upphandling att delas upp i 2 delar. Från och med första avtalade leveransstart ansvarar leverantören för daglig tillsyn, underhåll och felavhjälpning av Biogas samt daglig tillsyn av övriga bränslen. Från och med 10.12.2018 ansvarar leverantören även för underhåll och felavhjälpning av övriga bränslen.