342476-2016 - ResultatSverige-Halmstad: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledarskaps-, kommunikations- och handledarutbildning för läkare till Region Halland.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Tillgodose Region Hallands behov av utbildningssamordnare för uppdrag att genomföra utbildning för AT-läkare, ST-läkare samt Handledare. Utbildningen avser medarbetarskap, kommunikationsförmåga och ledarskap i läkarrollen i en modern hälso- och sjukvård som är enhetlig med de aktuella styrdokument som regionala rutiner och SOSFS.
Utbildningsanordnaren skall följa Region Hallands inställning vad gäller resurseffektivitet, mångfald och miljöhänsynstagande och ses ur ett socialt och etiskt perspektiv.
Upphandlingen omfattar:
Ledarskaps- och kommunikationsutbildning för utbildningsläkare och handledarutbildning för specialistläkare i enlighet med kravspecifikation och administrativa kontraktsvillkor i detta underlag.
Utbildningsavdelningen och dess organisation för utbildning läkare inom köparens enhet FOU Halland ansvarar för utbildningsprogrammen.
Ledarskapsutbildningen förväntas omfatta cirka 44 AT-läkare och cirka 40 ST-läkare per år, medan kommunikationsutbildningen förväntas omfatta cirka 30-40 ST-läkare per år.
Handledarutbildningen förväntas omfatta cirka 60 specialistkompetenta läkare per år.
Antagen anbudsgivare skall kunna erbjuda ett program enligt ovan nämnda författningar och rekommendationer som anpassas och utvecklas i samråd med köparen.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80500000 Utbildningstjänster, 79632000 Utbildning av personal, 80511000 Personalutbildning, 80532000 Chefsutbildning, 80590000 Handledning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.