342497-2016 - ResultatSverige-Sunne: Utbildningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Yrkesintroduktion för teckenspråkiga.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 24: Undervisning och yrkesutbildning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige.
Leveransorter: Stockholm, Göteborg, Malmö, Örebro och Sundsvall.
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
En förberedande arbetsmarknadsutbildning Yrkesintroduktion för teckenspråkiga, förlagd till fem (5) geografiska leveransområden.
Målgruppen utgörs av primärt döva och gravt hörselskadade personer, inskrivna vid Arbetsförmedlingen som är beroende av teckenspråk för sin kommunikation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
80500000 Utbildningstjänster, 80510000 Specialutbildning, 80530000 Yrkesutbildning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.