342578-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av strategisk partner för stöd med Sidas flytt till nytt kontor
Referensnummer: 20/001101
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sida önskar upphandla en partner som kan bistå med att genomföra en flytt av myndigheten till ett nytt kontor som stödjer flexibla verksamhetsanpassade arbetssätt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll, 71313200 Konsulttjänster för ljudisolering och akustik, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet, 79421200 Projektutformning, förutom bygg – och anläggningsarbeten, 98390000 Andra tjänster, 98392000 Omlokalisering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen