342595-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Plattform för lärande och utveckling (Lärplattform)
Referensnummer: 2.7-11730/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten för att publicera, administrera och leverera lärande och utveckling för myndigheten samt för externa personer inom Sveriges hälso- och sjukvård samt socialtjänst.
Socialstyrelsens vision är att kunna erbjuda en tilltalande och lättanvänd lärplattform som främjar lärande och utveckling i alla situationer och skapar engagemang hos användaren. Fokus är på individen, där individen har kontroll över sitt eget lärande och kan dela och samverka med andra för att skapa en bättre lärupplevelse.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48190000 Programvara för undervisning, 48931000 Programvara för utbildning, 72212000 Programmering av tillämpningsprogram, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72250000 System- och stödtjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 80420000 E-lärande
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen